KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Web Server Nedir? Nginx vs. Apache - MarkaHost

Web Server Nedir? Nginx vs. Apache ile ilgili bilgilere bu içeriğimizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Web Server Nedir? Nginx vs. Apache

Web serverlar kullanıcılar için oluşturulan grafik ve ses gibi bilgileri doğrudan konum farketmeksizin herkese ulaştıran bir yazılımdır. İnternet sitenizi barındırdığınız sunucular kendi içerisinde farklı yazılımlar aracılığıyla yönetilmektedir. Bu yazılımlar işletim sistemiyle hiçbir şekilde benzerlik göstermediği gibi sunucunun performanslı çalışması için oldukça önemlidir. Bu içeriğimizde popüler web serverlar arasında bulunan Apache ve Nginx hakkında bilgiler vereceğiz.

Nginx Nedir, Çalışma Şekli Nasıldır?

Bu uygulama ilk ortaya çıktığında tamamıyla mail istemcisi olarak kullanılıyordu. Eş zamanlı olarak çalışan, trafiği oldukça yüksek olan internet sitelerinin performansını arttırmaya yönelik işlemler bu uygulama aracılığıyla mümkün hale geliyor. Bu uygulama stabil olarak Linux işletim sistemlerinde çalışıyor olsa da Centos Web Server’da da rahatlıkla kurulabilir.

Apache Nedir, Çalışma Şekli Nasıldır?

Her ne kadar Web Sunucusu olarak nitelendiriliyor olsa da bu fiziksel bir sunucu değil tam aksine iç kısımda çalışan sunucu yazılımı olarak belirtiliyor.. Bu uygulamanın görevi sunucu ve kullanıcı arasında köprü oluşturarak veri transferini mümkün hale getirmektir. Bu sebeple birçok sunucu sahibi tarafından yazılım olarak tercih edildiğini görmek mümkündür.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.