KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

SSD Disklerin Sunuculardaki Önemi - MarkaHost

Bazen internet siteleri olması gerektiğinden yavaş çalışabilir. Fakat bu sanıldığı gibi sadece CPU ve RAM ile alakalı bir konu değildir.

SSD Disklerin Sunuculardaki Önemi

Bazen internet siteleriniz olması gerektiğinden yavaş çalışabilir. Fakat bu sanıldığı gibi sadece CPU ve RAM ile alakalı bir konu değildir. Bazı firmalar SSD' lerin diğer disklere nazaran daha pahalı olmasından dolayı sunucularında SSD diskleri tercih etmeyebilirler.

Bir hosting paketi, VDS / VPS veya fiziksel sunucu kiralamak istiyorsanız okuma ve yazma hızının yeterli olması dolayısıyla sitenizin en verimli şekilde çalışması için firmanın SSD disk içeren paketlerini tercih etmenizi öneririz. Bu yazımızda bunun sebeplerinden daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Sunucularında en güncel ve en hızlı SSD diskleri kullanan bir firma arıyorsanız paketlerimiz tam da size göre! Detaylı bilgi almak için canlı destek ile görüşebilir ya da direkt Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

SSD Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

"Solid State Disk" kelimesinin kısaltması olan SSD, SSD, dilimize “Katı Hal Sürücüsü” olarak çevrilmiştir. Birçok bilgisayar ve sunucuda bulunan yeni nesil depolama birimidir. Sabit sürücülerden farklı olarak SSD sürücüler, tüm bilgileri depolamak için yarı iletkenlerden yapılmış bir bellek kullanır. Bu bellek temelde RAM' e benzese de RAM' in aksine elektrik kesildiğinde dahi verileri tutmaya devam eder.

SSD disklerin diğerlerine göre çeşitli avantajları vardır. Örnek vermek gerekirse; daha fazla okuma ve yazma hızı, daha fazla direnç, daha az tüketim, daha az gürültü ve elbette daha fazla hız. Bu nedenlerden dolayı, ister hosting olsun ister sanal sunucular olsun kullanım amacına çok daha uygundurlar.

  • HIZ:  SSD' ler çok daha hızlıdır. HDD'ye kıyasla daha düşük gecikme süresine, daha hızlı okuma/yazma işlemi yapma becerisine sahiptir. Ayrıca daha fazla IOP (saniyede giriş çıkış işlemi) destekler.
  • GÜVENLİK:  Güvenlik, SSD'lerin güçlü yönlerinden bir diğeridir. Veriler hızlı bir şekilde tamamen silinirler. Bu bir yandan avantaj olan bir dezavantaj olarak da değerlendirilebilir çünkü bu disklerden biri bozulursa verileri kurtarmak çok daha zor olur.
  • KARARLILIK: SSD' ler çok daha kararlıdırlar. Çalışmak için diğerleri kadar güce ihtiyaç duymazlar, bu nedenle daha az güç tüketirler ve daha az aşınma ve yıpranma yaşarlar. Dolayısıyla SSD içeren bir sunucunun kararlılığı daha fazladır.

İşte tam da bu yüzden SSD bulunan sunucuları tercih etmelisiniz. Sunucularımızdan alınan bir okuma yazma hız testinin görüntüsü ile bu yazımızı noktalayalım.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.