KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Sitenizin Google' da Index Alıp Almadığını Nasıl Öğrenirsiniz? - MarkaHost

Herhangi bir SEO işlemine başlamadan önce sitenizin durumunu bilmek çok önemlidir.  Sitenizin Google tarafından arama sonuçlarına eklenip eklenmediğini, eklendiyse de kaç sayfa ve kaç bağlantı olduğunu öğrenmeliyiz.

Sitenizin Google' da Index Alıp Almadığını Nasıl Öğrenirsiniz?

Herhangi bir SEO işlemine başlamadan önce sitenizin durumunu bilmek çok önemlidir.  Sitenizin Google tarafından arama sonuçlarına eklenip eklenmediğini, eklendiyse de kaç sayfa ve kaç bağlantı olduğunu öğrenmeliyiz.

Bunun için bazı komutlar bulunuyor. İsterseniz hemen inceleyelim.

Hemen öncesinde belirtmek isteriz ki internet siteniz için yeni bir hosting ya da sanal sunucu arıyorsanız paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Bu işlemi yapmak için Google' daki arama kutucuğuna "site:alanadi.com" yazmalısınız. Çıkan sonuçlar sadece sizin sitenize ait olacaktır. Dolayısıyla bazı içeriklerin ilk sırada çıkması gerçekte de ilk sırada oldukları anlamına gelmez. Eğer bu şekilde yazdığınızda herhangi bir sonuç çıkmıyorsa, siteniz henüz Google tarafından tanınmıyor demektir.

 

Bu komut elbette daha da işlevsel kullanılabilir. Örneğin direkt bütün sonuçların çıkmasını değil sadece blogumuza yazdığımız yazıların index alıp almadığını görmek istiyoruz. Bunun için yapmanız gereken arama "site:alanadi.com/dosyayolu" şeklinde olmalıdır.

 

 

Eğer ki hala aradığınızı bulamadıysanız istediğiniz bağlantıda istediğiniz kelimeyi içeren yazıları da filtreleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken arama kutucuğuna "site:alanadi.com/dosyayolu kelime" yazmak. Hemen onun da örneğini gösterelim.

 

 

Gördüğünüz gibi çıkan sonuçlar "markahost.com.tr" sitesine ait makalelerden sadece WordPress ile alaklı olanlar. Bunu sitenizin durumunu öğrenmenin yanı sıra araştırmalarınız, ödevleriniz için de kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yukarıdaki sorgulamalar sonucu herhangi bir sonuç çıkmıyorsa henüz Google botları sitenizi ziyaret etmemiştir. Bu durumda yapmanız gereken üç şey var.

 

1. Firewall Kontrolü

Sitenizi herhangi bir sebepten yurt dışına kapattıysanız ya da herhangi bir şekilde Google botlarının girmesini engelleyecek bir kural yazdıysanız bu botlar sitenizi ziyaret edemeyeceğinden siteniz arama sonuçlarında gözükmeyecektir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız sağlayıcınız ile iletişime geçip kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

 

2. Kurduğunuz Eklentiler

Kurduğunuz herhangi bir eklenti (örneğin güvenlik eklentileri) herhangi bir sebepten bu işlemi engelliyor olabilir. Onun için kurduğunuz eklentileri de gözden geçirmenizde fayda var.

 

3. Bir Süre Bekleyin

Eğer sorununuzun ilk iki seçenekten biri olmadığından eminseniz sadece bekleyin. Bir süre sonra siteniz mutlaka Google' da ve diğer tarayıcılarda index alacaktır.

Google Search Console araçlarından da istediğiniz URL'nin index almasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda  Google Search Console araçlarından detaylı olarak bahsedeceğiz. 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.