KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Sitem Neden Hacklendi? Şimdi Ne Yapmalıyım? - MarkaHost

Sitenize kötü niyetli kişilerin sızdığını mı düşünüyorsunuz? Bunun birden fazla nedeni olabilir, onun için bu konuda kesin bir şey söyleyemesek de sizlere bu yazımızda bazı çözüm önerileri sunacağız.

Sitem Neden Hacklendi? Şimdi Ne Yapmalıyım?

Sitenize kötü niyetli kişilerin sızdığını mı düşünüyorsunuz? Ayarlarca belki de yıllarca üzerinde uğraştığımız siteler dakikalar içerisinde kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bunun birden fazla nedeni olabilir, onun için bu konuda kesin bir şey söyleyemesek de sizlere bu yazımızda bazı çözüm önerileri sunacağız.

 

Hemen öncesinde eğer ki hosting, VDS / VPS ihtiyaçlarınız için paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Genel Sebepler

 

Warez Tema / Eklenti Kullanımı:

İlk olarak bazı genel sebeplerden bahsedelim. Sitenizi kötü niyetli kişilerin ele geçirmesindeki en büyük sebep w*rez (nulled) tema ya da eklenti kullanımıdır. Bildiğiniz gibi sitemizde kullanmak isteyebileceğimiz bazı temalar ve eklentiler ücretli olabiliyor. Bazı kişiler bu ücretli temaları alıp kendi sitesinde içine bazı zararlı kodlar yerleştirerek ücretsiz olarak paylaşıyor. Bunları sitenize yüklediğinizde dolaylı yoldan sitenizi karşıdaki kişiye teslim etmiş oluyorsunuz. İnternetten ücretsiz bir şey indirirken kendinize her zaman "Bu neden ücretsiz?" sorusunu sormalısınız. Ayrıca bu yöntem oldukça yaygın. Orijinal sitesi dışında bir yerden tema ya da eklenti indirdiyseniz sitenize virüs bulaşmasının sebebi yüksek ihtimalle budur. Bütçeniz yetiyorsa direkt satın alın ya da direkt ücretsiz olan alternatiflere yönelin.

 

Şifre Sorunları:

Panel şifreniz ya da yönetici şifrenizi yanlışlıkla bir yerde paylaşmış olabilirsiniz. Başka bir siteye sitenizin yönetici şifresi ile aynı şifre ile kayıt olduysanız oradan tespit edilmiş olabilirsiniz. Ya da şifreniz oldukça basit ve tahmin edilmesi kolay olabilir. Nasıl zor bir şifre oluşturabileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Sitenizde kullandığınız şifreleri mümkünse başka yerlerde kullanmayın.

 

Kullandığınız Firma ile Alakalı Sorunlar:

Sitenize kötü niyetli kişilerin sızabilme sebebi sitenizi barındırdığınız firma ile alakalı da olabilir. Kullandığınız firma gerekli önlemleri almadıysa, sunucularını güncel tutmuyorsa ya da ilk maddede bahsettiğimiz gibi yönetim paneli gibi yazılımlarını orijinal kullanmıyorsa benzer sorunlar yaşanabilir. Onun için kullandığınız firma çok önemlidir, öncesinde araştırmalarınızı iyi yapmalısınız.

 

Sizin Bilgisayarınızla Alakalı Sorunlar:

Sorun her zaman sunucu kaynaklı olmak zorunda değil. Evde ya da işte kullandığınız, sitenize giriş yaptığınız bilgisayarda zararlı yazılımlar olabilir. Bu yazılımlar tarayıcı çerezlerini çalıp yönetim panelinize şifresiz giriş yapabilir ya da direkt sizi izleyerek şifrenizi öğrenebilirler. Kendi bilgisayarınıza da geniş çaplı bir virüs taraması yaptırmanızda fayda var.

 

Çözüm Önerileri

 

Şifrelerinizi Değiştirin:

Yapmanız gereken ilk iş aklınıza gelen tüm panellerdeki şifrelerinizi değiştirmek olmalıdır.

  • Web Kontrol Paneli şifresi (cPanel, Plesk...)
  • E-Posta hesabınızın şifreleri
  • FTP hesaplarınızın şifreleri
  • Kullandığınız yazılımların şifreleri (WordPress, Joomla, Drupal...)

 

W*rez Temaları ve Eklentileri Silin:

Sitenizde bulunan w*rez eklentileri ve temaları tamamen bilgisayarınızdan kaldırın. Hatta sunucunuza en baştan işletim sistemi kurup yeniden gerekli indirmeleri yapmanızı öneriyoruz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.