KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

SCP Komutu ile Sunucular Arası Dosya Transferi - MarkaHost

SCP (Secure Copy Protocol) bir ağa bağlı Linux (Unix) sistemleri arasında dosyaları ve klasörleri güvenli bir şekilde kopyalamak için kullanılan bir ağ protokolüdür. SCP, dosyaları ve parolaları şifreleyerek kopyalama işlemi sırasında verilerinizi korur.

SCP Komutu ile Sunucular Arası Dosya Transferi

SCP (Secure Copy Protocol) bir ağa bağlı Linux (Unix) sistemleri arasında dosyaları ve klasörleri güvenli bir şekilde kopyalamak için kullanılan bir ağ protokolüdür. SCP, dosyaları ve parolaları şifreleyerek kopyalama işlemi sırasında verilerinizi korur. Bu yazımızda kesinlikle bilmenizi önerdiğimiz SCP komutlarından bahsedeceğiz.

 

Hemen öncesinde eğer ki internet sitenizi barındırmak için bir hosting, VPS ya da VDS ihtiyacınız varsa paketlerimizi inceleyebilir, dakikalar içerisinde siparişinizi oluşturabilirsiniz.

 

SCP' yi Ne Zaman Kullanabilirsiniz?

 

SCP'yi şu durumlarda kullanabilirsiniz:

  • Kişisel bilgisayarınızdan uzak sunucunuza bir dosya göndermek için
  • Uzak sunucunuzdaki bir dosyayı kişisel bilgisayarına almak / yedeklemek için
  • İki uzak sunucu arasında dosya aktarımı yapmak için

 

Dosyanın bulunduğu sistemde kopyalamak istediğiniz dosyalar üzerinde okuma izni olan bir hesap kullanmalısınız. Ek olarak, hedef sistemde ise kullanacağınız hesabın ilgili dizine yazma izni bulunması gerekmektedir.

 

SCP Komut Örnekleri

1. Kişisel bilgisayarınızdan uzak sunucuya dosya gönderirken aşağıdaki komutu kullanmalısınız. Bu komut ile masaüstünüzde bulunan yedek.zip isimli dosyayı uzak sunucunuzun home dizinine yükleyebilirsiniz. Komutu yapıştırdıktan sonra sizden root şifrenizi isteyecektir.

 

scp C:\Users\Kullanıcı\Desktop\yedek.zip root@uzak sunucunun ip adresi:/home/

 

2. Uzak sunucunuzdaki herhangi bir dosyayı kişisel bilgisayarınıza almak / indirmek için aşağıdaki komutu kullanmalısınız. Bu komut ile sunucunuzdaki yedek.zip isimli dosya kişisel bilgisayarınıza indirilecektir.

 

scp root@uzak sunucunun ip adresi:/home/yedek.zip C:\Users\Kullanıcı\Desktop\

 

3. İki uzak sunucu arasında transfer işlemini gerçekleştirmek için ise bu komutu kullanabilirsiniz.

 

scp root@1. uzak sunucunun ip adresi:/home/yedek.zip root@2. uzak sunucunun ip adresi:home/

 

Dilerseniz spesifik portlar üzerinden hatta bant genişliğini de limitleyerek transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yukarıda paylaştıklarımız yüksek ihtimalle işinizi görecektir.

 

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.