KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Neden VPN Kullanılır? - MarkaHost

VPN (Sanal Özel Ağ), internete güvenli ve özel olarak erişmenizi sağlayan bir teknolojidir. Bu yazımızda sizlere VPN' in neden kullanıldığından bahsedeceğiz.

Neden VPN Kullanılır?

VPN (Sanal Özel Ağ), internete güvenli ve özel olarak erişmenizi sağlayan bir teknolojidir. Cihazınız ve internet arasında güvenli bir tünel görevi görür. İnternete bağlanan cihaz (bilgisayar, akıllı telefon, tablet) ile VPN sunucusu arasında dolaşan veriler şifrelenir. Bu nedenle VPN'ler güvenlik, gizlilik ve bazı kısıtlamalardan korunmak için kullanılabilir. Bu yazımızda sizlere bazı kişiler tarafından neden VPN kullanıldığından bahsedeceğiz.

 

Hemen öncesinde eğer ki hosting ya da VDS / VPS ihtiyacınız varsa internet sitemize göz atabilirsiniz.

 

 

VPN kullanmadığınız sürece, internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından sağlanan genel ve paylaşılan bir ağa bağlanırsınız.

Bu, gönderdiğiniz tüm bilgilerin herkese açık olduğunu ve olası herhangi bir saldırıya açık olduğunuz anlamına gelebilir. Gerekli yetki ve bilgiye sahip herkes yaptığınız işlemleri görebilir ve takip edebilir. Servis sağlayıcınız sizleri takip edebildiğinden gerekli gördüğü durumlarda bazı sitelerini eneglleyerek içeriğe ulaşmanızı da engelleyebilir.

 

VPN ile verileriniz, henüz internet servis sağlayıcınız bile görmeden önce şifrelenir. Verileriniz VPN sunucusuna uğrar ve bu sunucudan hedefe doğru ilerler. Yaptığınız internet aramaları, kullandığınız online uygulamalar ve çok daha fazla işlem bilgisayarınızdan ve konumunuzdan değil de VPN sunucusundan ve konumundan geliyormuş gibi görünür.

 

1. Gizlilik

İnternet üzerinde ne yaparsanız yapın ardınızda iz bırakabilirsiniz. İşte tam bu noktada VPN IP' nizi koruyarak verilerin ilişkilendirilebilirliğini ortadan kaldırır. Bir VPN ile internette anonim kalarak büyük şirketlerin verilerinizi ve dolayısıyla sizi takip etmesini engelleyebilirsiniz. VPN gizlilik için tamamen bir çözüm olmasa da gizliliğinizi korumaya yönelik iyi bir adımdır.

 

2. Güvenlik

VPN kullanımının en yaygın sebebi güvenliktir. VPN' ler ağ trafiğinizi şifreler ve gizli tutar. Özellikle halka açık alanlarda WIFI bağlantılarında tercih edilmelidir. Herkese açık ve güvenli olmayan ağlarda bile verilerinizi gizlediğinden kötü niyetli kişileri sizden uzak tutmaya yardımcı olur. 

 

3. İş Kullanımı

Eğer kendinize ait bir iş yeriniz varsa VPN kullanmak size ek bir güvenlik önlemi sağlayacaktır. Önemli bilgileriniz korunur ve çalışanlarınızın verilerinin çalınmamasını sağlar. Kısaca herkesin kullanımına açık bir ağ bulunuyorsa VPN kullanmak güvenliği sağlamak adına önemli bir adımdır.

 

Ek olarak kullandığınız VPN sunucusunun da kalitesinden emin olmalısınız. Şayet güvensiz ve kısmen ucuz firmaları kullanmak sizleri çok daha kötü bir durumun içerisine sürükleyebilir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.