KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? - MarkaHost

Güçlü parolalar oluşturmak aslında pek zor değil, sadece bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Muhtemelen buradaki tek sorun uzun bir şifreyi ezberlemek olacaktır.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü parolalar oluşturmak aslında pek zor değil, sadece bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Muhtemelen buradaki tek sorun "HLSAasc-231sa!=^'321*9" şeklindeki bir şifreyi ezberlemek olacaktır. Bir de her sitede farklı şifre kullanmak bu işi daha da can sıkıcı bir noktaya getirecektir.

Sonuç olarak güvenli olmadığını ve ele geçirilirse tüm web bilgilerinizin açığa çıkacağını bile bile kolay şifreleri sırf akılda tutmak kolay olsun diye kullanıyor olabilirsiniz. Şifreniz evcil hayvanınızın adı, okul numaranız ya da ailenizden herhangi birinin adı ise değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü artık bunlar kolayca tahmin edilebilen şifreler...

Yok ya ben sizin ilk başta belirttiğiniz gibi "HLSAasc-231sa!=^'321*9" şeklinde garip bir şifre oluşturdum, masaüstünde de bir not defteri var içinde tutuyorum diyorsanız üzgünüz ama özellikle hesaplarınız önemli bilgiler içeriyorsa yaptığınız şey yine yanlış. Hatırlayamayacağınız sayı gruplarını ya da karakterleri şifre yapmak pek doğru olmasa da kolayca akılda tutabileceğiniz şifreler de brute force ya da benzer bir saldırı ile kolayca bulunabilir.

 

Bir Şifre Nasıl Güçlü Olur?

 

Güçlü şifrelerin en temel unsuru uzunluktur, bir şifre ne kadar uzun ise o kadar iyidir. Kişisel bilgileriniz ile bağlantısı olmayan herhangi bir kelime ya da kelime grubu kullanabilirsiniz. Sayı ve semboller eklemek şifrenizi çok daha güçlü hale getirecektir. Bunları rastgele sıralamak zorunda değilsiniz, yoksa az önce bahsettiğimiz gibi hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz. Sadece biraz mantığınızı kullanmanız gerekiyor. İşin sırrı, şifreleri akılda kalıcı ancak tahmin edilmesi zor hale getirmektir. Birkaç basit numara öğrenmek, güçlü ve akılda kalıcı parolalar oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

Güçlü bir parolanın tanımını anlamak için, her gün milyonlarca kullanıcıyı riske atan yaygın şifreleri gözden geçirelim. 

  • 1234123456654321 gibi art arda birbirini takip eden sayı dizilerini kullanmanızı önermiyoruz.
  • Password ya da Şifre kelimesini şifreniz olarak kullanmak pek mantıklı bir hareket değil çünkü şu an milyonlarca kişinin şifresi maalesef bu.

Kötü niyetli kişilerin deneyeceği ilk kombinasyon muhtemelen bu tarz herkes tarafından kullanılan şifreler olacaktır.

Kişisel bilgilerinizi içeren şifreler de günümüzde pek  mantıklı değil herhangi birinin yaşını ve doğum tarihini öğrenmek oldukça kolay. Yani ahmet1990, mehmet27 gibi ya da kelimelerdeki harflerin yerine sayı kullanan en3s1234, 1smail0 gibi şifreleri de kullanmayınız.

Şifrenize sevdiğiniz bir şiirin ilk kelimesi ya da sevdiğiniz bir kitabın adının ilk harfini ekleyebilirsiniz. Size daha özgü veriler eklemek şifrenizin tahmin edilmesini elbette zorlaştıracaktır.

 

Diyelim ki yeterli uzunlukta, herkes tarafından bilinebilecek bilgiler içermeyen ve mümkünse içerisinde özel karakterler içeren akılda kalıcı bir şifre oluşturdunuz. Fakat hala tam güvende değilsiniz. Şunlara da dikkat etmenizde fayda var.

  • Her yerde aynı e-posta / şifre kombinasyonunu kullanmayın. Şifrenizi kullandığınız site ya da uygulamalardan herhangi biri saldırıya uğrarsa dolaylı yoldan kötü niyetli kişiler diğer platformlardaki hesaplarınıza da erişebilir.
  • Şifrelerinizi direkt olarak bilgisayarınıza kaydetmeyin. Unutmaktan korkuyorsanız kağıt kalem kullanabilirsiniz.
  • Güvenli bir şekilde şifrelerinizi saklayıp sizin için şifrelerinizi sitelere tek tuşla giren yazılımları kullanabilirsiniz.
  • Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Paylaşmanız gerekiyorsa bile sonrasında mutlaka değiştirin.
Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.