KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

.CO Uzantılı Alan Adları Hakkında - MarkaHost

Eğer bir domain kaydetmeye çalıştıysanız muhakkak bu alan adı uzantısı ile karşılaşmışsınızdır. Bu uzantıya ship oldukça fazla alan adının da boşta olduğunu düşünürsek bu uzantı tercih edilmeli mi? Bu makalede bir .CO uzantısının artılarını ve eksilerin t

.CO Uzantılı Alan Adları Hakkında

Eğer bir domain kaydetmeye çalıştıysanız muhakkak bu alan adı uzantısı ile karşılaşmışsınızdır. Bu uzantıya ship oldukça fazla alan adının da boşta olduğunu düşünürsek bu uzantı tercih edilmeli mi? Bu makalede bir .CO uzantısının artılarını ve eksilerin tartışacağız.

 

Hemen öncesinde eğer ki internet sitenizi barındırmak için bir hosting, VPS ya da VDS ihtiyacınız varsa paketlerimizi inceleyebilir, dakikalar içerisinde siparişinizi oluşturabilirsiniz.

 

.CO uzantısından bahsetmeden önce şunu belirtmek isteriz ki .COM son kullanıcı için diğer uzantılara göre her zaman birkaç adım öndedir. Dolayısıyla aynı alan adının .COM uzantısı boşta ise muhakkak değerlendirmenizi öneririz. Eğer ki özel bir alan adı (örneğin direkt kelimeden oluşan) almak istiyorsanız .COM uzantısı muhtemelen çoktan kaydedilmiştir. Bu durumda .CO uzantısı gözünüze çarpmış olabilir.

 

.CO Uzantısı Nedir?

Bir zamanlar .co uzantısı Kolombiya' daki internet siteleri ve işletmelerle yakından ilişkiliydi. 2010 yılının Temmuz ayında, GoDaddy bu alan adını .COM'a bir alternatif olarak tanıttı. Ve bunun da etkisiyle ilgili uzantı çıkış amacından yavaş yavaş uzaklaşarak günümüzdeki kullanımına yaklaştı. Günümüze kadar .CO uzantısını kullananların %70' inden fazlası ticari amaçla kullanmayı tercih etmiştir. .CO uzantısını kullananların çoğunluğunun temel sebebi istedikleri alan adının .COM uzantısının alınmış olmasıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi .COM uzantısı son kullanıcı açısından hala sektörde lider konumdadır.

 

Hatta bazen site sahipleri ülkesine özgü .CO türevlerini de kullanmayı tercih edebilir. Örneğin, İngiltere' deki bir kişi .UK uzantısının yerine .CO.UK kullanabilir ya da Japonya'daki bir kişi .JP uzantısının yerine .CO.JP kullanabilir. Bu durum yabancı bir şirketin uluslararası pazarlama stratejisi için faydalıdır. Kullanıcılar şirketin hizmet verdiği bölgeyi hızlı bir şekilde anlar. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar ziyaret ettikleri sitenin bir şirkete ait olduğunu direkt anlayabilir. Çünkü bu uzantı Corporation, Commerce ve Company kelimelerinin ilk iki harfini barındırmaktadır.

 

Sadece ticari alanda değil normal kullanıcılar da .CO uzantısını oldukça benimsemiştir. Hatta çoğu alan adı kayıt firması .CO uzantısını .COM, .NET ve .ORG' dan sonraki en popüler 4. uzantı olarak göstermektedir. Hatırlaması kolay ve kısa bir uzantı olduğundan herkes tarafından tercih edilebilmektedir. Lakin eğer bu uzantıyı kullanmak istiyorsanız alan adınızın .COM uzantısının aktif bir şekilde kullanılıyor olmamasını öneririz. Çünkü sitenizi ziyaret etmek isteyen ya da size bir e-posta göndermek isteyen kişiler .COM yazmaya biraz daha meyilli olduğundan hatalı bir şekilde yazıp başka bir siteye yönlendirilebilirler.

 

.CO Uzantısının Fiyatı

.COM uzantısı daha popüler olsa da maalesef .CO uzantısı daha pahalıdır. .CO uzantısının daha pahalı olmasının sebebi bu uzantının toplu olarak alınmasını ve alan kişi tarafından kullanılmamasını engellemektir. Bu olay .COM uzantısında ciddi bir sorun haline geldi. Dolayısıyla .CO uzantısını hala kaydedebilir tutmak için bu şekilde bir yönteme başvurulmuş. Göründüğü gibi fiyat politikası uzantıdan uzantıya değişken olabilir, popülerlik ile pek alakası yok.

 

SEO Açısından Zararı Var Mı?

.CO uzantılı bir alan adı kullanmak herhangi bir arama motorundaki sıralamanızı iyi ya da kötü şekilde etkilemez. Google, bu uzantıyı genel bir üst düzey alan adı olan GCCTLD olarak tanır. Bu uzantıya sahip bir internet sitesi .COM' a kıyasla daha alt ya da daha üst sıralarda yer almaz. Diğer tüm uzantılarla aynı muameleyi görürsünüz.

 

Güvenlik

Bu uzantı da diğer tüm uzantılar kadar güvenlidir. Kullanıcılar tarafından da garipsenmez. Yine diğer uzantılar gibi internet sitenizde SSL bulunmasını özellikle öneriyoruz.

Sadece daha önce de belirttiğimiz gibi alacağınız .CO uzantılı alan adının .COM halinin aktif olarak kullanılmadığından emin olun. .URL çubuğuna .CO yazmak yerine .COM yazan bir kullanıcı bambaşka bir site ile karşılaşırsa potansiyel kullanıcılarınızı / müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

 

Avantajları Nelerdir?

İnternet sitenizin uzantısı .CO olduğunda Corporation, Commerce ve Company kelimeleri ile eşleştirilebileceğinden marka bilinci oluşturma konusunda yardımcı olabilir. Zaten bu uzantı uluslarası olarak bu kelimelerle bağdaştırılmıştır. Kullanıcılar, ziyaret ettikleri internet sitesinin ciddi bir site olduğunu fark ederler.

 

Kısa ve tatlı bir uzantıdır. Bir marka adına oldukça basit bir şekilde uyum sağlayabilir, sırıtmaz. Diğer uzantılarla karşılaştırıldığında da bu uzantıyı hatırlaması epey kolaydır. Ne de olsa, bir numaralı alan adı olan .com'dan yalnızca bir harf eksik. .CO uzantısı biraz daha pahalı olsa da avantajları da oldukça fazla. Şahsen garip bir uzantı kullanmak yerine böyle bir alan adı uzantısı kullanmanızı daha çok öneririz.

 

Bir alan adı ve uzantı seçmek oldukça fazla zaman ve araştırma gerektirebilir. İşletmenizin türü ne olursa olsun hala .COM uzantısı birinci seçeneğiniz olmalıdır, çünkü sektörde kemikleşmiştir. Bilgisayar ile pek alakası olmayan birine bile .COM' un ne olduğunu sorduğunuzda hemen hemen doğru cevabı verecektir. Fakat .COM uzantısının daha öncesinde başkası tarafından alınıp aktif olarak kullanılmadığı durumlarda .CO uzantısı da hiç de kötü bir tercih değildir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.