KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Bazı HTTP Hata Kodları ve Sebepleri - MarkaHost

İnternet sitenizin kurulumu ya da kullanımı sırasında bazı hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bu hataların sebeplerinden bahsedeceğiz.

Bazı HTTP Hata Kodları ve Sebepleri

İnternet sitenizin kurulumu ya da kullanımı sırasında bazı hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bu hataların sebeplerinden bahsedeceğiz.

 

Hemen öncesinde eğer ki hosting ya da VDS / VPS ihtiyacınız varsa internet sitemize göz atabilirsiniz.

 

Hata kodları karşımıza çıktığında her ne kadar sinir bozucu olsa da aslında sorunu çözmekteki en büyük yardımcılardan birisi. Çünkü her hata kodunun bir sebebi var. Bir sorunun sebebini bulmak onu çözmekteki en büyük adımdır.

 

502 Bad Gateway Hatası

Cihazınız, gelen sunucudan geçersiz bir yanıt aldığında 502 hatası ile karşılaşırsınız. En temel sebepleri şunlardır:

  • Backend sunucunuz pek sağlıklı çalışmıyor olabilir. (HTTP isteklerinin yönlendirildiği sunucu)
  • Ters proxy yanlış yapılandırılmış olabilir.
  • Backend sunucunuz ve ters proxy sunucunuz arasındaki bağlantıda bir sorun olabilir. (Güvenlik duvarı iletişimi engelliyor olabilir.)

 

404 Not Found Hatası

Bu hata ile karşılaşmanızın birden fazla sebebi olabilir. Sitedeki kodlama hatası, sunucudaki bir takım hatalar ya da yanlış URL girilmesi buna sebep olabilir. Fakat büyük ihtimalle aradığınız içerik artık orada olmadığından böyle bir hata ile karşılaşıyorsunuz.

 

400 Bad Request Hatası

Bu hata kodunu gördüğünüzde ilk olarak yapmanız gereken şey doğru URL' ye ulaşmaya çalıştığınızdan emin olmak. Eğer URL doğruysa çerezleri ve önbelleği temizlemeyi deneyebilirsiniz. Muhtemelen sorununuz çözülecektir.

 

403 Forbidden Hatası

Kullanıcı veya sunucunun dosyayı okumak, yazmak ya da yürütmek için gerekli izinleri yoksa bu hata kodu ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle izinlerin dizinler için 755, dosyalar için 644 olarak ayarlanması önerilir. Hosting yönetim panelinize giriş yapıp gerekli izinleri düzenleyebilirsiniz.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.