KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

Alan Adının Süresi Biterse Ne Olur? - MarkaHost

Alan adları 1 ile 10 yıl arasında kayıt edilebilir. Bir alan adının süresinin ne zaman biteceğini Whois sorgusu aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Peki ya bir alan adının süresi biterse ne olur?

Alan Adının Süresi Biterse Ne Olur?

Alan adları 1 ile 10 yıl arasında kayıt edilebilir. Bir alan adının süresinin ne zaman biteceğini Whois sorgusu aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Peki ya bir alan adının süresi biterse ne olur? Bu yazımızda sizlere bir alan adının süresi bittikten sonra ne olduğundan ve tekrar kayıt edilebilir duruma gelirken geçirdiği aşamalardan bahsedeceğiz. Bir alan adı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Whois sorgusu yapabiliriz. Bu işlemi yapan bir birçok internet sitesi bulunuyor. (Aşağıdaki görsel whois.com' a aittir.)

İsterseniz "markahost.com" alan adı için bir sorgu yapalım.

Alan adımız ile alakalı bir sürü bilgiye ulaştık. İsim sunucuları, kayıt firması ve ilk kayıt tarihi gibi bilgiler de bu alanda yer alıyor. Gördüğünüz gibi "Expires On" kısmında alan adının bitiş tarihi yazıyor. Ama bu alan adının o tarihte boşa düşeceği ve başka birinin kesinlikle tekrar kaydedebileceği anlamına gelmez. Alan adının sahibi dilerse bitiş tarihinden itibaren 10 yıl daha uzatabilir. Peki ya alan adının sahibi yenileme işlemi yapmazsa ne olur?

com, net, org, info, biz gibi uluslararası alan adları süresi dolduğunda, hala normal fiyattan hala yenilenebilen "Grace Period" adındaki yaklaşık 25 günlük bir zaman dilimine girer. Alan adı sahibi hala yenilememekte ısrarcı ise bu periyot sonunda "Redemption Period" başlar. Bu zaman dilimi başladıktan sonraki ortalama 25 günlük bu süre içerisinde alan adı sahibi hala yenileme imkanına sahiptir, fakat yenilemek isterse yenileme ücretine ek olarak ceza da ödemesi gerekecektir. Tüm bunların sonunda herhangi bir işlem gerçekleşmezse alan adı "Pending Delete" konumuna düşer. Bu kısımda iken yenilenemez haldedir ve tekrar kayıt etmenin tek yolu boşa düşmesini beklemektir. Kısa bir süre sonunda alan adı boşa düşer ve ücretini ilk ödeyen kişi alan adının yeni sahibi olur.

"Redemption Period" durumundaki bir domaini sırf ceza ödememek için yenilemek istemiyor, boşa düşmesini bekliyor olabilirsiniz. Fakat bu konuda da dikkatli olunmalıdır, birisinin sizden önce kaydedebileceği ihtimalinin yanı sıra bazı şirketler inanılmaz hızlı bir şekilde boşa düşen alan adınızı sizden önce kaydedebilir. Şirketler bunu genelde ya eski sahibine ciddi ücretlere satmak (2000 doları bulabilen ücretlerle) ya da o alan adına gelen trafiği kendilerine yönlendirmek için yaparlar.

Bir alan adını boşa düşmeden alabilmenin tek yolu sahibi ile iletişime geçip satın almaktır. Eğer sahibi satmama konusunda ısrarcı ise ve alan adını bırakacak gibi durmuyorsa aynı alan adının başka uzantılarını kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

 

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.