KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

aaPanel' de Güvenlik Nasıl Sağlanır? - MarkaHost

Bugün sizlere aaPanel' de güvenliği nasıl sağlayacağınızı anlatacağız. Basit ama güçlü bir kontrol paneli olan aaPanel ile web sunucunuzu web tabanlı GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) aracılığıyla yönetebilirsiniz.

aaPanel' de Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Bugün sizlere aaPanel' de güvenliği nasıl sağlayacağınızı anlatacağız. 

Basit ama güçlü bir kontrol paneli olan aaPanel ile web sunucunuzu web tabanlı GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) aracılığıyla yönetebilirsiniz. aaPanel aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde NGINX, Apache ve OpenLiteSpeed kurulumu yapabilirsiniz. Ek olarak WordPress, Laravel, Joomla, Drupal, Roundcube gibi yazılımları tek tıkla sitenize yükleyebilir ve hatta FTP, Amazon S3, Google Cloud Storage veya Google Drive üzerine sitenizi tam otomatik bir şekilde yedekleyebilirsiniz. 

aaPanel' i nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Kurulum için bir sunucuya ihtiyacınız varsa %100 Full NVMe SSD Disk içeren sunucu paketlerimize göz atabilirsiniz.

 

Panelimizi kurduk ve giriş yaptık. Güvenliği arttırmak için yapmamız gereken ilk şey panelimizin erişim portunu değiştirmek olacaktır. Çünkü aaPanel default olarak 8888 portunda hizmet vermektedir. Bunu değiştirmezseniz kötü niyetli kişiler panelinize erişmeye çalışabilir.

Sol kısımdan "Settings" seçeneğine tıkladıktan hemen sonra "Panel Port" alanındaki yeşil modify butonuna tıklıyoruz.

 

 

Açılan alana istediğiniz herhangi bir port değerini yazıp tik kutucuğunu işaretleyip devam edebilirsiniz. Dikkat edin seçtiğiniz port üzerinde başka bir hizmet çalışmamalı. Ve seçtiğiniz port açık olmalı. Yoksa panele ulaşamazsınız. (MarkaHost.com.tr müşterilerinin bu konuda endişelenmesine gerek yoktur.)

 

"Security Entrance" alanı panele ulaşabilmek için ip adresinin sonuna yazılan rastgele karakter dizisidir. Bu değer zaten kurulum sırasında rastgele oluşuturulmuştur. Talep ederseniz yine yeşil modify butonu ile bu sayı dizisini de değiştirebilirsiniz.

 

Daha da aşağıya kaydırdığınızda panele giriş yapmak için kullandığınız "Panel User" ve "Panel Password" seçeneklerini göreceksiniz. Bunlar da kurulum sırasında rastgele oluşturulmuştur fakat değiştirmenizi öneriyoruz. Burada seçeceğiniz şifre önemlidir dilerseniz güçlü bir şifre oluşturmayı öğrenmek için bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Şu an bile panele dışarıdan ulaşmak oldukça zor. Fakat daha da fazla güvenlik unsuru eklemek istiyorsanız "Authorized IP" alanına bir IP adresi yazarak sadece o IP adresinden erişilebilmesini sağlayabilirsiniz. Sabit IP kullanmıyorsanız bu seçeneği kullanmanızı önermiyoruz. Olası bir elektrik kesintisi ya da modeminizi yenilemenizi gerektirecek bir durumda IP adresiniz değişeceğinden kendi panelinize ulaşamayacaksınız.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.