KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

TARCERT Nedir, Ne işe yarar ? - MarkaHost

Merhabalar; Sİzlere bu yazımızda tracert nedir ne işe ile ilgili kısa bir yazı hazırladık. Umarım siz değerli ziyaretçilerimize faydalı bir içerik olmuştur. 

Merhabalar; Sİzlere bu yazımızda tracert nedir ne işe ile ilgili kısa bir yazı hazırladık. Umarım siz değerli ziyaretçilerimize faydalı bir içerik olmuştur. 

 

Bu makalede, bir Internet Protokolü (IP) paketinin hedefine ulaşıncaya kadar kullandığı yolu izlemek üzere kullanabileceğiniz bir komut satırı yardımcı programı olan TRACERT (Trace Route) açıklanmaktadır.

Bu makalede aşağıdaki konular açıklanır:

  • TRACERT Yardımcı Programını Kullanma
  • TRACERT Yardımcı Programını Kullanarak Sorun Giderme
  • TRACERT Seçeneklerini Kullanma

 

TRACERT tanılama yardımcı programı, hedefe İnternet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) yankı paketleri göndererek hedefe giden bir rota belirler. TRACERT bu paketlerde farklı IP Yaşam Süresi (TTL) değerleri kullanır. Yol üzerindeki her yönlendiricinin paketi iletmeden önce paketin TTL değerini en az 1 düşürmesi gerektiğinden, TTL gerçekte bir atlama sayacıdır. Paketin TTL değeri sıfır (0) değerine ulaştığında, yönlendirici, kaynak bilgisayara bir ICMP "Süre Aşıldı" iletisi gönderir.

TRACERT ilk yankı paketine TTL değeri olarak 1 atayarak gönderir ve hedef yanıtlayıncaya ya da en yüksek TTL değerine ulaşılıncaya kadar, sonraki her iletimde TTL değerini 1 artırır. Aradaki yönlendiricilerin geri gönderdiği ICMP "Süre Aşıldı" iletileri yolu gösterir. Ancak bazı yönlendiricilerin zaman aşımına uğramış TTL değerleri olan paketleri sessizce bıraktığını ve bu paketlerin TRACERT tarafından algılanamadığını unutmayın.

TRACERT, ICMP "Süre Aşıldı" iletilerini döndüren ara yönlendiricilerin sıralı bir listesini yazdırır. tracert komutunu -d seçeneğiyle birlikte kullanmak, TRACERT yardımcı programına her bir IP adresi için bir DNS araması gerçekleştirmemesini bildirir; böylece TRACERT yardımcı programı, yönlendiricilerin yakın tarafındaki arabirimin IP adresini bildirir.

tracert komutu ve bu komutun çıktısıyla ilgili aşağıdaki örnekte, paket, 11.1.0.1 ana bilgisayarına ulaşmak için iki yönlendirici (157.54.48.1 ve 11.1.0.67) kullanır. Bu örnekte varsayılan ağ geçidi 157.54.48.1 ve 11.1.0.0 ağındaki yönlendiricinin IP adresi 11.1.0.67'dir.

 

 

Komut:

C:\>tracert 11.1.0.1

Komutun çıktısı:


Tracing route to 11.1.0.1 over a maximum of 30 hops
---------------------------------------------------
1 2 ms 3 ms 2 ms 157.54.48.1
2 75 ms 83 ms 88 ms 11.1.0.67
3 73 ms 79 ms 93 ms 11.1.0.1

Trace complete.


TRACERT Yardımcı Programını Kullanarak Sorun Giderme

Bir paketin ağ üzerinde hangi konumda durdurulduğunu bulmak için TRACERT yardımcı programını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, varsayılan ağ geçidi 22.110.0.1 üzerinde ana bilgisayar için geçerli bir yol olmadığını bulmuştur. Büyük bir olasılıkla yönlendiricide bir yapılandırma sorunu bulunmaktadır veya 22.110.0.0 ağı yoktur ve hatalı bir IP adresini göstermektedir.


Komut:

C:\>tracert 22.110.0.1
Komutun çıktısı:


racing route to 22.110.0.1 over a maximum of 30 hops
-----------------------------------------------------
1 157.54.48.1 reports: Destination net unreachable.

Trace complete.
TRACERT, birden çok yolla aynı noktaya ulaşılabilen veya çok sayıda ara bileşenin (yönlendiriciler veya köprüler) bulunduğu büyük ağlarda sorun giderirken kullanışlıdır.


TRACERT Seçeneklerini Kullanma

TRACERT ile kullanabileceğiniz birkaç komut satırı seçeneği bulunmaktadır, ancak bu seçenekler genelde standart sorun giderme işlemleri için gerekli değildir.


Aşağıdaki komut sözdizimi örneğinde, olası tüm seçenekler gösterilmektedir:
tracert -d -h en_fazla_atlama_sayısı -j ana_bilgisayar_listesi -w zaman_aşımı hedef_ana_bilgisayar
Parametreler şu amaçla kullanılır:


-d
Specifies to not resolve addresses to host names

-h maximum_hops
Specifies the maximum number of hops to search for the target

-j host-list
Specifies loose source route along the host-list

-w timeout
Waits the number of milliseconds specified by timeout for each
reply

target_host
Specifies the name or IP address of the target host

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(167 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)