KAMPANYA

100 Tane Haber/Blog sitesinde tanıtım yazısı sadece 990 TL üstelik 100 tane makale HEDİYE !

cPanel ve Plesk Panel Arasındaki Farklar Nelerdir ? - MarkaHost

Dünyanın en çok kullanılan hosting kontrol panelleri olan Plesk Panel ile cPanel arasındaki farkları içeriğimizde bir araya getirdik.

Dünyanın en çok kullanılan hosting kontrol panelleri olan Plesk Panel ile cPanel arasındaki farkları içeriğimizde bir araya getirdik.

Web hosting kontrol panelleri arasında seçim yaparken, değerlendirilmesi gereken en önemli araçlar Plesk Panel ve cPanel olarak öne çıkar. Bu iki kontrol paneli, web hosting yönetiminde pazara hakim durumdadır.

cPanel 1996 yılında piyasaya sunulmuştur ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Panel üzerinden hesap yönetimi ve sunucu yönetimi yapılabilir. Plesk Panel ise 2001 yılından beri kullanılmaktadır ve cPanel’in en büyük rakibi konumundadır.

 

 

Bu iki hosting kontrol paneli arasındaki en önemli fark, Plesk’in hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmesidir. cPanel ise sadece Linux işletim sisteminde mevcuttur. Bununla birlikte Windows sunucularında cPanel çalıştırmanın da bazı çok bilinmeyen yöntemleri vardır. Plesk Panel ve cPanel arasındaki diğer önemli farkları öğrenmek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

 

Plesk Panel & cPanel: Kullanıcı Arayüzü

İki panelin kullanım kolaylığı objektif bir bakışla değerlendirildiğinde, Plesk’in daha temiz grafiklere sahip olduğu ve kullanımının biraz daha kolay olduğu düşünülüyor. Plesk arayüzü daha akıcı ve sol tarafta bulunan bir listede gruplandırılmış bir dizi özelliğe sahip. Özelliklerden herhangi birinin üzerine tıklandığında, menü daha fazla seçenek göstermek için genişliyor.

 

cPanel arayüzünde ise özellikler ve araçlar bu şekilde gruplandırılmamıştır ve çoğu zaman daha karmaşık bir görünüme sahip olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte cPanel, ana ekranın kişiselleştirilmesine olanak tanır ve bu şekilde özelliklerin bulunmasını daha kolay hale getirir. Komut satırı arayüzü, her iki panelde de kullanılabilir.

Plesk Panel & cPanel: Performans

Genel olarak, cPanel Plesk’ten daha hızlı yüklenir. Çünkü cPanel, performansı optimize etmeye odaklanmış bir web hosting kontrol panelidir. Tasarımında, panelin gerektirdiği bellek miktarını azaltmaya odaklanılmış ve böylece hesap oluşturma ve diğer sunucu yönetimi görevleri için paneldeki sayfa yükleme süreleri hızlandırılabilmiştir.

Plesk Panel & cPanel: Özellikler ve Araçlar

Bu iki panel temel olarak sunucu ve hesap yönetimi için kullanıcılara aynı temel özellikleri sağlar. Her ikisinde de DNS ayarları yapılandırılabilir, e-posta hesapları yönetilebilir, FTP (Dosya Aktarım Protokolü) çalıştırılabilir ve veritabanları kontrol edilebilir. cPanel’e ekstra  uygulamalar eklemek mümkündür. Plesk ise kutusundan daha kullanışlı uygulamalar ve uzantılar için destekle birlikte çıkar. Bazı özellikler için cPanel çözümleri de mevcuttur, ancak bunların kullanım süresi Plesk’e nazaran çok daha karmaşıktır.

Plesk Panel & cPanel: Güvenlik

Her iki kontrol paneli de güvenlik konusunda iddialı çözümlere sahiptir. Kullandıkları özellikler farklı olsa da, her ikisi de çok sayıda güvenlik aracıyla birlikte gelir. cPanel güvenlik araçlarının içinde otomatik SSL sertifikası kurulumu, parola korumalı dizinler ve IP adresi reddi vardır. Plesk güvenlik araçlarının içinde ise fail2ban saldırı önleme, gelen ve giden e-posta antispam ve aktif dizin entegrasyonu vardır.

Plesk Panel & cPanel: Fiyat

Her iki panel de lisanslıdır ve kullanım ücretleri aşağı yukarı aynıdır. Fiyatlar her an değişebileceği için, panellerin kendi web sitelerinden anlık fiyat kontrolü yapmak doğru olacaktır.

Plesk Panel & cPanel: Seçim

Plesk Panel ve cPanel arasında seçim yaparken ilk bakılacak konu, hangi işletim sistemini kullandığınızdır. Zira Plesk hem Windows hem Linux işletim sistemlerinde, cPanel ise sadece Linux işletim sisteminde kullanılabilir. Bununla birlikte kullanım kolaylığı da sizin için bir diğer önemli etken olmalıdır. Ücretsiz deneme araçlarını kullandıktan sonra bir seçim yapmak uzun vadede daha faydalı olacaktır.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(183 defa görüntülendi. / 1 kişi faydalı buldu.)